علت و درمان خونریزی لثه در بارداری

علت و درمان خونریزی لثه در بارداری

علت و درمان خونریزی لثه در بارداری

خونریزی لثه در بارداری یک مشکل شایعی است. به طوری که بسیاری از خانم ها متوجه شده اند که لثه های آنها در دوران بارداری به راحتی خونریزی می کند. دندانپزشک ممکن است خونریزی لثه در زنان بارداری را به التهاب لثه در بارداری ارتباط دهد. التهاب لثه، یک نوع خفیف از بیماری لثه، است.

احتمالاً زنان در دوران بارداری در سه ماهه دوم بارداری، با اوج گیری حساسیت و خونریزی در سه ماهه سوم، متوجه خونریزی لثه های خودشان خواهند شد. اگر قبل از بارداری به بیماری لثه مبتلا بوده اید، احتمالاً متوجه خواهید شد که این بیماری اکنون تشدید شده است.

علل احتمالی آن در دوران بارداری عبارتند از:

هورمون ها. یکی از دلایل التهاب لثه در بارداری، هورمون های بارداری (استروژن و پروژسترون) هستند که از طریق خون جریان پیدا کرده و جریان خون را به تمام غشاهای مخاطی افزایش می دهند.

تغییرات رژیم غذایی

زنان ممکن است در دوران بارداری کربوهیدرات، شیرینی و فست فودهای بیشتری بخورند. بررسی ها نشان می دهد که زنان ممکن است در دوران بارداری تمایل بیشتری به خوردن غذاهای غیرمفید داشته باشند.

کاهش بزاق

بارداری به معنای افزایش هورمون است و در برخی از افراد ممکن است منجر به کاهش بزاق شود. بزاق کمتر به این معنی است که کربوهیدرات هایی که می خورید به مدت طولانی تری روی سطح دندان های شما باقی می مانند و به طور بالقوه منجر به تجمع پلاک می شوند. پلاک ماده نرم و چسبنده ای است که روی دندان شما جمع می شود و مملو از باکتری است که باعث پوسیدگی دندان و بیماری لثه می شود.

تغییرات بزاق

نه تنها کاهش بزاق، بلکه بزاق بدن در دوران بارداری اسیدیته بیشتری نسبت به زنان غیر باردار دارد. این اسیدها همچنین می توانند خطر فرسایش و پوسیدگی دندان را افزایش دهند.

بیزاری از خمیر دندان

برخی از زنان ممکن است در طول دوران بارداری خود نتوانند بوی خمیردندان را تحمل کنند و بر همین اساس عادت مسواک زدن دو بار در روز را دوست نداشته باشند. سعی کنید مارک خمیردندان خود را تغییر دهید یا از طعم ملایم تری استفاده کنید.
بیماری صبحگاهی. زنانی که در طول دوران بارداری با ویار حاملگی دست و پنجه نرم می کنند بهتر است بعد از استفراغی، دهان خود را آب بکشند تا اسید معده از سطح دندان ها پاک شود. اگر می خواهید مسواک بزنید، حدود ۱ ساعت صبر کنید، زیرا ممکن است اسید مینای دندان شما را نرم کند.

علائم خونریزی لثه در بارداری

خونریزی لثه می تواند نشانه اولیه بارداری باشد که در اوایل سه ماهه اول رخ می دهد. در این شرایط بهتر است عادت های بهداشت دهان خود را نیز تقویت کنید.

علائم احتمالی که همراه با خونریزی لثه در دوران بارداری رخ می دهد، عبارتند از:

لثه های متورم و دردناک

همراه با خونریزی لثه، ممکن است متوجه شوید که لثه های شما متورم، زخم و قرمز است. کاملاً درست می گویید: این یک درد است اما بروز آن کاملاً طبیعی است.

علت و درمان خونریزی لثه در بارداری

تومورهای بارداری

تومورهای بارداری ممکن است خطرناک به نظر برسد، اما اینها به طور کلی بی خطر هستند و ۵/۵ درصد زنان باردار آنها را تجربه می کنند. تومورهای بارداری، گرانولومهای پیوژنیک نیز نامیده می شوند که به صورت تورم های قرمز و خشن اغلب بین دندان ها اتفاق میفتد. آنها احتمالاً مربوط به پلاک اضافی روی دندان شما هستند. اما به نظر می رسد که این تومورهای بارداری بعد از زایمان، ناپدید می شوند.

اگر علاوه بر علائم بارداری دیگر، با گرفتگی بینی روبرو هستید، علت اصلی آن ممکن است همان هورمون هایی باشید که باعث تورم لثه می شوند. این هورمون ها تمام غشاهای مخاطی را هدف قرار می دهند.

درمان خونریزی لثه در بارداری

موثرترین راه ها برای مراقبت از خونریزی لثه در بارداری، عبارتند از:

بهداشت مناسب دهان و دندان

از مسواک با موی نرم استفاده کنید و به آرامی مسواک بزنید (دو بار در روز) تا لثه های حساس شما تحریک نشوند. در حالی که این کار را انجام می دهید،

حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید

نخ دندان کمک می کند تا ذرات غذایی و باکتری های محبوس شده به دام بیفتد.

دهان شویه

اگر نمی توانید از مسواک و نخ دندان کشیدن به راحتی استفاده کنید، یا به دنبال مراقبت بیشتر از دندان های خودتان هستید، بهتر است دهان خود را با دهانشویه بدون الکل بشویید.

محدود کردن مصرف شکر

قند اضافی و دندان های خوب با هم سازگار نیستند. بر همین اساس بهتر است مصرف قند خود را محدود کرده و میوه ها و سبزیجات را که به هر حال برای لثه های شما نیز مفید هستند، را مصرف کنید.

مصرف ویتامین قبل از زایمان

ویتامین C برای سلامت لثه عالی است. کلسیم دندان ها را تامین کرده و استخوان های شما را قوی نگه می دارد. این ماده معمولاً در ویتامین های قبل از زایمان و همچنین در غذاهایی که برای بارداری مفید هستند مانند لبنیات و میوه ها یافت می شود.

 


صفحه اینستاگرام دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان

جراح دندانپزشک ، متخصص آسیب شناسی دهان


مطالب پیشنهادی :

انواع عفونت های پریودنتال

راه های درمانی موکوسل دهانی

مزایا و معایب پرکردن دندان با نقره (آمالگام)