علل و تشخیص موکوسل دهانی

علل و تشخیص موکوسل دهانی

علل و تشخیص موکوسل دهانی

موکوسل دهانی به کیست مخاطی بی ضرر و بدون درد در حفره دهان گفته می شود. موکوسل یک تومور خوشخیم با ظاهری شفاف است. این ضایعات پر از مایع معمولاً به دلیل آسیب خفیف به مجاری غدد بزاقی ایجاد می شوند. دهان حاوی غدد بزاقی متعددی است که پروتئینی به نام موسین ترشح می کنند. موسین با آب ترکیب شده و ماده ای لزج به نام مخاط را تولید می کند. در این نوشته از سایت دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان بیشتر در مورد موکوسل دهانی میخوانیم.

صدمات جزئی به این غدد بزاقی اغلب باعث تجمع مایع ترشحی در بافت زیر اپیتلیال دهان و لب ها می شود. با جمع شدن مخاط در بافت، محل آسیب دیده ملتهب شده و در عرض چند روز یک کیست پر از مایع در دهان ظاهر می شود.

موکوسل دهانی اغلب به دلیل گاز گرفتن تصادفی زبان یا بافت همبند نرم داخل دهان ایجاد می شود. موکوسل های دهانی معمولا با احساس درد همراه نیستند ولی به دلیل برجستگی معمولا احساس ناخوشایندی را در شما ایجاد می کنند.

به طور کلی هرگونه انسداد در غدد بزاقی، ترشح بزاق را مختل کرده و منجر به تجمع مخاط در بافت زیر اپیتلیال غده آسیب دیده می شود. این امر موجب احتباس بزاق شده و در اغلب موارد علت اصلی بروز موکوسل های دهانی است.

موکوسل دهانی کجا ظاهر می شود؟

موکوسل می تواند در هر قسمتی از حفره دهان که دارای غدد بزاقی است، ایجاد شود. اما شایع ترین محل های بروز موکوسل عبارتند از:

  • لثه ها
  • زیر زبان
  • قسمت داخلی لب پایین
  • مخاط باکال یا قسمت داخلی گونه ها
  • کف دهان (موکوسل های این ناحیه رانولا نیز نامیده می شود)

انواع مختلف موکوسل دهانی کدامند؟

بسته به موقعیت مکانی، موکوسل ها به سه دسته تقسیم می شوند:

  • موکوسل های کلاسیک. در لایه بافت همبند یا زیر مخاط رشد می کنند.
  • موکوسل های عمیق. در بخش های زیرین و عمیق تر پوست قرار دارند.
  • موکوسل های سطحی.نزدیک سطح دهان قرار گرفته و در زیر بافت اپیتلیال یا غشای مخاطی حفره دهان ایجاد می شوند.

علل و تشخیص موکوسل دهانی

علل ایجاد موکوسل چیست؟

کیست های دهانی به طور عمده نتیجه آسیب دیدن غدد بزاقی است. برخی از شایع ترین علل ایجاد موکوسل دهانی به شرح زیر است:

سیگار کشیدن بیش از حد می تواند باعث تحریک مزمن بافت دهان و در نتیجه ایجاد کیست مخاطی در دهان شود.
آسیب های ورزشی که منجر به برخورد مستقیم یا ضربه به صورت شما می شود نیز یکی از علت های اصلی آسیب به غدد بزاقی دهان است.
دندان های نامرتب یا رشد غیرطبیعی دندان ها نیز می توانند به بافت نرم داخل دهان فشار وارد کرده و راه را برای ابتلا به کیست های دهانی هموار کنند.
اگر در اثر گاز گرفتن قسمت داخلی گونه یک غده بزاقی را به طور تصادفی پاره کنید، به احتمال زیاد در محل آسیب دیده کیست موکوسل ظاهر می شود.
سوراخ شدن لب می تواند به غدد بزاقی شما آسیب برساند. در نتیجه این بریدگی یا سوراخ می تواند منجر به بروز یک کیست پر از مخاط در داخل دهان شود.

جویدن نامناسب غذا باعث می شود لب پایین شما بین دندان های قدامی فک بالا و پایین گیر کند. این وضعیت باعث آسیب به بافت نرم و در نتیجه ایجاد موکوسل خواهد شد. خوردن غذای داغ و سوزان بافت همبند نرم داخل دهان را در معرض حرارت شدید قرار می دهد. این گرمای شدید می تواند باعث آسیب به غدد بزاقی و تشکیل موکوسل دهانی شود.
برخی از عادات غیرطبیعی می توانند به مجاری غدد بزاقی آسیب رسانده یا آنها را مسدود کنند. به عنوان مثال اگر در هنگام استرس عادت دارید لب ها یا گونه داخلی خود را گاز گرفته یا بمکید، احتمال زیادی وجود دارد که دچار موکوسل دهانی شوید.

روش تشخیص موکوسل چیست؟

روش های تشخیص یک موکوسل معمولی به شرح زیر است:

هنگامی که خونریزی در داخل ضایعه وجود داشته باشد، موکوسل رنگ قرمز روشن به خود می گیرد.
این کیست های پر از مایع از نظر ظاهری صاف، نرم و براق بوده و بافت پوششی سطح آنها کاملاً سالم است.
در ۷۵ تا ۸۰ درصد موارد، موکوسل در لب پایین ظاهر می شود. اما گاهی نیز ممکن است کف دهان، زیر زبان و گونه های داخلی را درگیر کند.
کیست های مخاطی در صورت عدم درمان، ممکن است گاهی بزرگ و گاهی کوچک شوند. با این حال کیست ها تا زمانی که مایع تخلیه نشود، ناپدید نخواهند شد.
وقتی روی توده حاوی مایعات فشار می آورید، احساس می کنید مایع درون آن تکان می خورد. این مایع سفت نیست ولی انقدر هم روان نیست که هنگام دست زدن به کیست بلرزد.
اندازه موکوسل ها می تواند متفاوت باشد. اما معمولاً قطر موکوسل ها بین ۲ تا ۱۰ میلی متر است.در حقیقت، تقریباً ۷۵ درصد از همه کیست های دهانی کمتر از ۱ سانتی متر عرض دارند.

موکوسل ها شبیه گنبدی با سطح شفاف هستند. رنگ کیست های کم عمق، سفید مایل به آبی یا صورتی مایل به زرد است. موکوسل هایی که در لایه های عمیق تر شکل می گیرند شبیه نی هستند.
هر چه موکوسل بزرگتر و ناهموارتر باشد، نادیده گرفتن آن سخت تر خواهد بود.ناراحتی ناشی از بزرگ بودن کیست، می تواند بر توانایی جویدن، صحبت کردن و بلع شما تأثیر منفی بگذارد.
موکوسل ها برجستگی های خوش خیمی در دهان هستند که معمولاً کوچک بوده و دردی ندارند. اما با این وجود موکوسل های دهانی می توانند بسیار آزاردهنده باشند زیرا شما دائماً از وجود یک برجستگی در دهان خود آگاه هستید.

ماندگاری موکوسل چقدر است؟

موکوسل یا کیست مخاطی یک برجستگی شفاف مایل به آبی است که در قسمت داخلی لب ها، کف وسقف دهان یا حتی گاهی روی زبان ایجاد می شود. موکوسل می تواند در صحبت کردن، جویدن، بلعیدن و حتی تنفس مشکل ایجاد کند. موکوسل ها معمولاً در عرض ۳ الی ۶ هفته بهبود می یابند.

کیست های دهانی در بسیاری از موارد خود به خود و بدون نیاز به درمان برطرف می شوند. اما با این حال برخی موکوسل ها ممکن است تا سالها باقی مانده و باعث ناراحتی در شما شوند. بنابراین در اینگونه موارد درمان دارویی یا جراحی مورد نیاز است.

 


صفحه اینستاگرام دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان

جراح دندانپزشک ، متخصص آسیب شناسی دهان


مطالب پیشنهادی :

انواع عفونت های پریودنتال

مراحل پر کردن دندان با مواد پر کننده

مزایا و معایب پرکردن دندان با طلا