مراحل پر کردن دندان با مواد پر کننده

مراحل پر کردن دندان با مواد پر کننده

مراحل پر کردن دندان با مواد پر کننده

مراحل مربوط به پر کردن دندان با پرکننده، عبارتند از:

بی حسی

اولین مرحله، ناحیه باید بی حس شود. دندانپزشک ابتدا بی حس کننده موضعی را از طریق تزریق به لثه تزریق می کند تا با پر شدن دندان آسیب دیده، ناحیه اطراف دندان نسبت به درد غیر حساس باشد.

دریل کردن

در مرحله بعد، دندانپزشک معمولاً از مته برای برداشتن مواد پوسیده دندان استفاده می کند. زیرا در صورتی که پر شده روی “بستر آسیب دیده” یا غیر جامد باشد، نمی تواند به دندان بچسبد. او ممکن است به جای آن از لیزر یا ابزار سایشی نیز استفاده کند.

اینکه از چه ابزاری برای آماده کردن دندان برای پر کردن استفاده می شود، به آموزش یا تخصص دندانپزشک فردی، سطح راحتی در استفاده از یک ابزار دندانپزشکی خاص و سرمایه گذاری روی قطعه خاص بستگی دارد. میزان و محل پوسیدگی نیز می تواند بر چنین تصمیماتی تأثیر بگذارد.

پروب و آزمایش

پس از آن، دندانپزشک باید دندان آسیب دیده و حفره یا آسیب آن را آزمایش یا بررسی کند تا بداند آیا تمام مواد پوسیده برداشته شده است یا خیر. بعد از اینکه فقط قسمت های سالم دندان باقی ماند، متخصص دندانپزشکی شما فضای از دست رفته را برای پر کردن دندان آماده می کند.

تمیز کردن

اولین کاری که دندانپزشک انجام می دهد این است که فضای پر شده را تمیز کند. این به منظور از بین بردن باکتری ها و باقی مانده از حفره یا ترک های دندان آسیب دیده است.

لاینر

اگر پوسیدگی دندان تا ریشه رسیده باشد، عصب باید محافظت شود تا از التهاب جلوگیری شود. در چنین مواردی، دندانپزشک ممکن است لاینر ساخته شده از رزین کامپوزیت یا گلاس آینومر قرار دهد که از تماس عصب محافظت می کند. اگر ملتهب شده باشد، ممکن است یک عصب کشی انجام شود و حتی دندان تراشیده شود تا در روکش قرار گیرد.

پرکردن

پس از اینکه ناحیه به طور مناسب زبری و تمیز شد، سپس مواد پرکردنی داخل دندان قرار می گیرد. گاهی اوقات، نوری بر روی پرکننده تابانده می شود تا سریعتر آن را سفت کند، اما بستگی به مواد دارد. مجبور می شوید کاغذ سنباده را گاز بگیرید تا مواد پر شود. دندانپزشک پس از قرار دادن پرکردن روی دندان پولیش و تمام می کند.

همچنین در صورتی که دندانپزشک از پرکردگی های همرنگ دندان روی دندان های شما استفاده کند، مراحل دیگری نیز برای تکمیل این روش انجام می شود.

مراحل پر کردن دندان با مواد پر کننده

کاربرد پرکننده چندلایه

مواد همرنگ دندان پس از برداشتن قسمت های پوسیده دندان و پاکسازی ناحیه به صورت لایه لایه اعمال می شود. این تضمین می کند که پر شده به این راحتی بیرون نمی زند.

نور مخصوص

نور مخصوص فوق الذکر به رزین کامپوزیت تابیده می شود تا پس از اعمال هر لایه، پرکننده سفت یا سخت شود. بنابراین این برنامه است و سپس نور دوباره و دوباره می درخشد. پس از اینکه در نهایت تمام فرآیند رزین چند لایه انجام شد، دندانپزشک از ابزار خود برای دستکاری مواد کامپوزیت به شکل مناسب استفاده می کند.

حذف مواد اضافی

ممکن است از مته یا کاغذ سنباده برای بریدن مواد اضافی استفاده شود. از شما خواسته می شود قبل از اینکه مواد پر شده به این ترتیب تراشیده شود، گاز بگیرید و تعیین کنید که آیا نیش تغییر کرده است یا خیر.

پولیش و تکمیل

فرآیند نهایی ترمیم بیشتر شامل صیقل دادن پرکردگی همرنگ دندان است تا زمانی که با بقیه مینای دندان مطابقت داشته باشد و در صورت انجام همه چیز عملاً نامرئی باشد.

 


صفحه اینستاگرام دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان

جراح دندانپزشک ، متخصص آسیب شناسی دهان


مطالب پیشنهادی :

آیا اشعه ایکس دندان بی خطر است؟

انواع جراحی اندودنتیک

درمان استاندارد برای درد دندان مصنوعی