مزایا و معایب پرکردن دندان با طلا

مزایا و معایب پرکردن دندان با طلا

مزایا و معایب پرکردن دندان با طلا

انواع مختلفی از مواد پر کردنی دندان وجود دارد که می توانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید. دندان ها را می توان با آمالگام نقره یا جیوه مخلوط با فلزات مختلف، طلا، چینی یا پرکننده رزین کامپوزیت پر کرد. همچنین موادی مانند مواد حاوی ذرات شیشه ای به نام گلاس آینومر وجود دارد. این ماده به روشی مشابه به عنوان پرکننده های رزین کامپوزیتی اعمال و استفاده می شود.در این نوشته از سایت دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان به بررسی پرکردن دندان با طلا می پردازیم.

پرکننده ای است که از طلا ساخته شده و دارای مزایای متعددی است. ۴۰۰۰ سال است که در دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از اولین ابزارهای پرکردن دندان ها می باشد.

مزایا:

پر کردن طلا بادوام است و می تواند ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورد. در واقع، معمولا بیشتر از آن دوام می آورد. خوردگی نمی کند. آنقدر قوی است که بتواند نیروهای جویدن را به خوبی تحمل کند. در یک مفهوم کاملاً ذهنی، برخی از بیماران زیبایی شناسی طلا را نسبت به آمالگام نقره چشم نوازتر می دانند.

مزایا و معایب پرکردن دندان با طلا

معایب:

به طور طبیعی، پر کردن طلا گران است حتی اگر فقط مقدار کمی از طلا استفاده شود. این می تواند تا ۱۰ برابر بیشتر از چیزی مانند آمالگام یا رزین کامپوزیت قیمت داشته باشد. همچنین برای اعمال صحیح به بیش از دو بار مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد. اگر پرکننده های طلا را در کنار پرکننده های آمالگام نقره قرار دهید، به ندرت ممکن است شوک گالوانیکی اتفاق بیفتد.

شوک گالوانیکی زمانی رخ می دهد که به دلیل نزدیکی آمالگام نقره و پرکننده های طلا، درد شدیدی در دندان های شما ایجاد می‌شود. این دو ماده با بزاق به گونه ای برهم کنش می کنند که جریان الکتریکی تولید می کند. همچنین برخی از بیماران پرکردگی های طلایی و سایر پرکردگی های رنگی را بیش از حد واضح و ناخوشایند برای چشم می بینند و چیزی را ترجیح می دهند که با رنگ دندان مطابقت داشته باشد.

 


صفحه اینستاگرام دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان

جراح دندانپزشک ، متخصص آسیب شناسی دهان


مطالب پیشنهادی :

آیا اشعه ایکس دندان بی خطر است؟

مراحل پر کردن دندان با مواد پر کننده

درمان استاندارد برای درد دندان مصنوعی