مزایا و معایب پرکردن دندان با نقره (آمالگام)

مزایا و معایب پرکردن دندان با نقره (آمالگام)

پرکردن دندان با نقره (آمالگام)

آمالگام نه تنها از نقره بلکه از ملغمه ای از مواد تشکیل شده است. جیوه ماده پایه ای است که برای مخلوط کردن مس، روی، قلع و نقره با هم استفاده می شود تا این پرکننده آشنا را تشکیل دهد که به دلیل نگرانی در مورد مسمومیت با جیوه از بین رفته است. در این مطلب از سایت دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان به بررسی مزایا و معایب پرکردن دندان با نقره میپردازیم.

مزایا:

آمالگام تقریباً به اندازه طلا بادوام است و می تواند ۱۰ تا ۱۵ سال یا حتی یک عمر دوام بیاورد. بیشتر از پر کردن های کامپوزیت دوام می آورد. به اندازه کافی قوی است که در برابر نیش و نیروهای جویدن دندان های آسیاب شما مقاومت کند. همچنین نسبت به پرکننده های کامپوزیت و قطعا پرکننده های طلا ارزان تر است. احتمالا ارزان ترین گزینه موجود است. به دلیل استحکام و دوام، ترجیحاً برای دندان های عقب به جای دندان های جلو استفاده می شود.

مزایا و معایب پرکردن دندان با نقره (آمالگام)

معایب:

بسیاری از بیماران از نظر زیبایی پرکننده های نقره و عدم ترکیب آن با رنگ دندان های طبیعی خوششان نمی آید. به همین دلیل است که معمولاً روی دندان های عقب یا دندان های آسیاب قرار می‌گیرد که هنگام لبخند زدن قابل مشاهده نیستند. علاوه بر این، برای قرار دادن این پرکردگی ها، قسمت های سالم دندان باید برداشته شده و از بین بروند تا آمالگام بهتر روی سوراخ یا ترک دندان بچسبد.

پرکردن آمالگام می تواند باعث تغییر رنگ دندان اطراف و تغییر رنگ آن مایل به خاکستری یا خاکستری شود. ترک ها و شکستگی ها نیز ممکن است به دلیل مواد آمالگام رخ دهد. وجود آن می تواند باعث ایجاد درجه وسیع تری از انقباض و انبساط شود که باعث تخریب بیشتر دندان می شود و منجر به بروز بیشتر شکستگی یا ترک خوردن دندان می شود.

خطر حساسیت به آمالگام

حدود 1 درصد از بیماران به جیوه موجود در آمالگام حساسیت دارند. علاوه بر این، جیوه موجود در آمالگام سطوح پایینی از جیوه را به شکل بخار در سیستم آزاد می کند که می تواند استنشاق شود و در ریه ها جذب شود. سطوح بالای جیوه می تواند بر کلیه ها و مغز تأثیر بگذارد. با این حال، این پرکننده همچنان مورد تایید FDA برای استفاده کودکان 6 سال به بالا و بزرگسالان است. به نوبه خود، دندانپزشکانی وجود دارند که در حال حاضر در حذف پر کردن آمالگام تخصص دارند.

 


صفحه اینستاگرام دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان

جراح دندانپزشک ، متخصص آسیب شناسی دهان


مطالب پیشنهادی :

انواع عفونت های پریودنتال

علل و تشخیص موکوسل دهانی

مزایا و معایب پرکردن دندان با طلا