نخ دندان در زمان ارتودنسی

نخ دندان در زمان ارتودنسی

نخ دندان در زمان ارتودنسی

برخی از افراد گمان می کنند که در زمان انجام ارتودنسی، نخ دندان ارتودنسی به دلیل وجود براکت ها اقدامی غیر ممکن است ولی در نظر داشته باشید که استفاده از نخ دندان در زمان ارتودنسی به طور ویژه توسط متخصصان توصیه می شود.

زیرا حضور براکت ها بر روی دندان مانع دست یابی مسواک به مکان های بین دو دندان می شود که در این حالت کشیدن نخ دندان در ارتودنسی یکی از مشکل ترین اقدامات است که برخی افراد به دلیل سختی آن به طور کامل از آن اجتناب می کنند. در نظر داشته باشید که اگر در حین ارتودنسی بهداشت دهان به طور کامل رعایت نشود در این صورت می تواند به پوسیدگی و عفونت دندان منجر گردد.

در کشیدن نخ دندان در ارتودنسی باید برخی از اصول اصلی را رعایت کنید. بهترین زمان برای کشیدن نخ دندان در ارتودنسی قبل از خواب و بعد از شام می باشد در حین انجام ارتودنسی باید به بهداشت و مراقبت از دهان توجه ویژه ای داشته باشید زیرا در این حالت می توانید از ناراحتی های لثه ها به طور جدی در امان باشید. همچنین بعد از برداشتن براکت ها دندان ها طبیعی و استاندارد به نظر می رسند.

نحوه ی کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

کشیدن نخ دندان در ارتودنسی یکی از مهمترین اقدامات است که به طور جدی توصیه می شود. نخ دندان یک بافت نایلونی است که می تواند به آسانی موادغذایی که در بین دندان ها قرار گرفته است را از بین ببرد. برای کشیدن نخ دندان در ارتودنسی مسیر و راهکار زیر را دنبال کنید.

اول: بخش انتهایی نخ دندان را محکم و مستقیم از زیر بین دو دندان رد کنید.

دوم: انتهای نخ دندان را به آهستگی بین دو دندان با حرکتی C شکل جابه جا کنید و سپس به صورت بالا و پایین به دیواره ی داخلی دندان بکشید.

این اقدام را در کشیدن نخ دندان در ارتودنسی چندین بار تکرار کنید تا به طور کامل مواد و خرده های موجود بین دندان ها و اطراف براکت ها از بین رود برای سایر دندان ها که براکتی بر روی آن ها نیست می توانید به طور معمولی از نخ دندان استفاده کنید . سعی داشته باشید با دقت و حساسیت کافی این کار را انجام دهید زیرا در غیر این صورت ممکن است سبب جابه جا شدن براکت ها شوید.

نکات مهم درباره کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

در حین کشیدن نخ دندان در ارتودنسی ضروری است برخی نکات را رعایت کنید .می توانید در حضور براکت ها از نخ دندان های مومی استفاده کنید زیرا این نخ دندان ها احتمال گیر کردن در بین دندان ها را ندارند. نخ دندان را تنها در بین دندان بالا و پایین نبرید بلکه به طور اصولی و با حوصله سعی کنید طوری از آن استفاده کنید که هیچ گونه خرده های غذایی بین دندان های شما نباشد.

نخ را محکم نکشید زیرا در این حالت ممکن است به براکت ها آسیب وارد کنید بعد از شنیدن صدای جیر جیر می توانید اطمینان حاصل کنید به طور کامل آن بخش از دندان تمیز شده است. احتمال زیادی وجود دارد زمانی که برای اولین بار کشیدن نخ دندان در ارتودنسی را امتحان می کنید شاهد خونریزی شوید اگر خونریزی یاد شده به تدریج کاهش نیافت و از بین نرفت در این صورت موضوع را با متخصص ارتودنسی معالج خود در میان بگذارید.

در کشیدن نخ دندان در ارتودنسی دقت لازم را به خرج ببرید و مطمئن باشید ارزش آن را دارد. زیرا بعد از ارتودنسی دندان های سفید تر و زیباتری خواهید داشت. در بیشتر مواقع کشیدن نخ دندان در ارتودنسی در مطب متخصص ارتودنسی مربوطه به شما آموزش داده می شود.

توصیه های مهم مسواک و نخ زدن براکت های ارتودنسی

بسیار مهم است که روزانه دو بار نخ دندان ارتودنسی زده شود. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی بسیار مهم است. دقت کنید که در حین درمان ارتودنسی نباید از دهانشویه کلرهگزدین استفاده کنید. در مورد این موضوع حتما با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید. در نظر داشته باشید مصرف دهانشویه های دیگر که مخصوص دوران ارتودنسی است منعی ندارد . برای آشنایی با نحوه مسواک زدن در دوران ارتودنسی کلیک کنید.

 


دکتر پیام توکلی

جراح دندانپزشک ، متخصص آسیب شناسی دهان

دندانپزشک متخصص اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

دلایل ایجاد آبسه دندان چیست؟

پیشگیری و درمان آبسه دندان

9 دلیل مهم زرد شدن دندان

بهترین روش ها برای برطرف کردن زردی دندان

مراحل پس از عصب کشی

درمان دندان غایب

تغذیه مناسب بعد از ارتودنسی