نکاتی پیرامون ارتودنسی در بارداری

نکاتی پیرامون ارتودنسی در بارداری

نکاتی پیرامون ارتودنسی در بارداری

ارتودنسی در بارداری با وجود لق شدن دندان ها

ما به لق شدن دندان ها در طی بارداری اشاره کردیم. دقت کنید که موضوع اصلی ما هم ارتودنسی در بارداری است. و لق بودن دندان چیزی نیست که متخصص ارتودنسی را مجاب کند برای شما درمانی انجام دهد. زیرا یک دندان لق میتواند با دستگاه های ارتودنسی ثابت بی افتد و حتی درمان را با شکست مواجه کند.

اما خب، به این نکته هم باید اشاره کرد که همه خانم ها در این دوره، لق شدن دندان ها را تجربه نخواهند کرد. و یا حتی اکر تجربه کنند جزئی و موقتی است. با این وجود حتی اگر دندان های شما در این دوره لق نشده باشند نیز، باید مراقب باشید و به متخصص ارتودنسی خود بگویید تمام نکات و توصیه های لازم را به شما گوشزد کند. تا بهترین درمان ارتودنسی در دوران بارداری را داشته باشید.

برای مثال به طور معمول بیماران عادی باید حداکثر پس از 8 هفته برای تنظیم مجدد سیم قوس دار و سایر بخش های بریس ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند. اما شما به عنوان یک خانم باردار باید طی همین مدت زمان چندین بار به متخصص خودتان مراجعه کنید.

آیا ارتودنسی در بارداری نیازمند استفاده از پرتوی اشعه ایکس است؟

به عنوان یک خانم باردار، ممکن است شما در مورد اشعه ایکس ساطع شده برای گرفتن تصاویر پزشکی دندانهای خود نگران باشید. این یک نگرانی رایج و البته مهم در خصوص خانم های حامله است. همیشه بهتر است که در حین بارداری، از قرار گرفتن در معرض حتی مقادیر اندکی از اشعه ایکس جلوگیری کنید.

با این حال، ارتودنتیست ها دست روی دست نمیگذراند تا اشعه به گردن، شکم و سایر بخش های بدن شما برخورد داشته باشد. آن ها از شیلدهای سربی یا محافظ اشعه برای پیشگیری از برخورد اشعه به شما و جنین استفاده میکنند. تا اطمینان حاصل شود که کودک در حال توسعه و رشد شما در معرض تابش پرتوهای ایکس نباشد. بنابراین با این تفاسیر ارتودنسی در دوران بارداری با همت متخصصان میتواند بی ضرر و عاری از صدمه اشعه باشد.

با این وجود بهتر است که طی سه ماهه اول بارداری، از قرار گرفتن در معرض اشعه خودداری کنید. زیرا در این دوره حساس امکان جهش ژنتیکی در جنین وجود دارد و ممکن است با نقط ژنتیکی یا مادرزادی به دنیا بیاید.

آیا با وجود ارتودنسی در بارداری، رسیدگی به بهداشت دهان و دندان آسان است؟

یکی از مشکلات رایج ارتودنسی در میان اکثر بیماران، دشواری مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن دهان و دندان با وجود دستگاه های ارتودنسی مثل بریس ها است. به دلیل وجود این دستگاه ها شما مثل همیشه نمی‌توانید مسواک بزنید و مجبورید که وقت و دقت بیشتری برای این کار اختصاص دهید. این امر به بیماران عادی همیشه تاکید میشود اما تاکید بیشتر ما برای خانم های باردار است. زیرا مشکلاتی مانند تهوع و استفراغ را به کررات تجربه میکنند و تمیز کردن دهان و دندان یا رسیدگی به بهداشت دهان در این خصوص برایشان کمی دشوارتر از سایر بیماران میشود.

با این حال اگر دستگاه های شما از نوع ارتودنسی متحرک باشد کمتر با این مساله روبرو خواهید شد.

آیا درمان ارتودنسی در زمان بارداری نیازمند مصرف دارو است؟

کاملا شما را درک میکنیم که چرا چنین سوالی در ذهنتان هست. ما میدانیم که شما به عنوان یک زن حامله در دوره بارداری بسیار محدود هستید و حتی تعداد داروهایی که میتوانید دریافت کنید انگشت شما هستند. این طبیعی است و ما خوشحالیم که در این مورد همیشه هوشیار هستید.

خبر خوب این است که شما در طول درمان به هیچ عنوان نیازمند داروهایی ممنوعه در دوره باردرای نیستید. در اصل شما تنها برخی اوقات داروی مسکن ضد درد میگیرید که آن ها اگر دردی را تجربه کنید قابل مصرف است. به علاوه بر خلاف اغلب درمان های دندانپزشکی که نیازمند بیحسی یا بیهوشی هستید خوشبختانه ما در خصوص ارتودنسی به هیچ عنوان از بیهوشی استفاده نمیکنیم. بنابراین خیالتان از این بابت راحت باشد.

 


دکتر پیام توکلی

جراح دندانپزشک ، متخصص آسیب شناسی دهان

دندانپزشک متخصص اصفهان

جهت مشاهده صفحه اینستاگرام دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان کلیک کنید.


مطالب پیشنهادی :

دلایل ایجاد آبسه دندان چیست؟

7 روش‌ برای تقویت مینای دندان

مزایا و فواید درمان ریشه دندان

عوارض ارتودنسی در بارداری

فواید و مزایای اینله و انله کردن دندان