همه چیز راجع به پریودنتیک

همه چیز راجع به پریودنتیک

همه چیز راجع به پریودنتیک

پریودنتیک چیست؟

پریودنتیک شاخه ای از دندانپزشکی است که بر ساختارهای اطراف و نگهدارنده از دندان ها تمرکز می کند. پریودنتیست دندانپزشکی است که پریودنتیک را انجام می دهد و در پیشگیری، درمان و تشخیص بیماری های پریودنتال متخصص است. در این نوشته از سایت دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان راجع به پریودنتیک بیشتر خواهیم خواند.

دندانپزشکانی که پریودنتیک را انجام می دهند، در مورد درمان التهاب دهان و قرار دادن ایمپلنت های دندانی نیز تخصص لازم را داند. برای تبدیل شدن به یک پریودنتیست مجاز، دندانپزشک باید در زمینه های مربوطه آموزش های لازم را ببیند و در عین حال ۳ سال تحصیلات بیشتر از دندانپزشکی سنتی داشته باشد.

آنها همچنین در هنگام انجام عمل های زیبایی پریودنتال و درمان های ترمیمی که عملکرد و فرم دندان ها را پس از انجام همه کارها و انجام کارها تضمین می کنند، نیاز به آموزش دارند.

پریودنتیست چه کار می کند؟

پریودنتیست ها مسئول تعداد زیادی از درمان های پریودنتال هستند که اصلی ترین آنها برنامه ریزی و پوسته پوسته شدن ریشه دندان می باشد. آنها کسانی هستند که بسته به شدت بیماری راهی برای درمان پریودنتیت پیدا می کنند. شما به عنوان یک بیمار به احتمال زیاد با آنها تماس می گیرید تا سطح عفونی ریشه دندان پلاک تجمع یافته در آن را درمان کند.

دبریدمانت

آنها اساساً چیزی را که به عنوان دبریدمان سطح ریشه یا حذف بافت بیمار یا آسیب دیده دهان و دندان شناخته می شود، انجام می دهند تا بدن بتواند با جایگزینی بافت سالم، آن نواحی را بهبود بخشد. تا زمانی که تمام پلاک و بافت های آسیب دیده برداشته نشوند، دندان نمی تواند سلامت قبلی خود را بازیابد
جراحی
پریودنتیست ها در انجام عمل جراحی دهان نیز بسیار ماهر هستند. در مورد قرار دادن، نگهداری و ترمیم ایمپلنت های دندانی به جای جراح دندانپزشکی می توانید به آنها نیاز داشته باشید. آنها همچنین می توانند تنظیم نیش، آتل بندی، پیوند بافت نرم یا استخوان و جراحی فلپ را برای اندازه گیری مناسب انجام دهند.

بیماری لثه پیشرفته

التهاب لثه یک شکل ملایم از التهاب لثه است که با مسواک زدن منظم، نخ دندان و دهانشویه قابل برگشت است. با این حال، موارد پیشرفته یا پیچیده بیماری پریودنتال نیاز به کمک و مراجعه به پریودنتیست دارد. آنها به طور خاص برای تشخیص علل زمینه ای این بیماری، آموزش دیده اند و هر بار روش ها و درمان های ترمیمی مناسب را ارائه می دهند.

به طور معمول، یک دندانپزشک عمومی در صورت مواجهه با بیماری شدید پریودنتال که نیاز به تمیز کردن عمیق دارد، با پریودنتیست تماس می گیرد.

همه چیز راجع به پریودنتیک

چه کسی باید به پریودنتیست مراجعه کند؟

برخی از مشکلات پریودنتال توسط یک دندانپزشک معمولی قابل حل است. با این حال، موارد جدی تر نیاز به توجه متخصص پریودنتیست دارند. درمان توسط این متخصص بسیار مهم است زیرا عدم درمان بیماری پریودنتال می تواند منجر به بروز برخی از بیماری ها شود، از جمله:

  • دیابت
  • پوکی استخوان
  • بیماری قلبی
  • بیماری تنفسی
  • انواع خاصی از سرطان

انجمن دندانپزشکی آمریکا ( ADA ) ادعا می کند که تقریباً 50 تا 90 درصد آمریکاییان بالای 30 سال به نوعی بیماری لثه دارند. هنوز معلوم نیست که چرا اینطور است، اما این بدان معناست که تشخیص و درمان پریودنتال نیاز به سطح بالاتری از تخصص دارد که تنها از یک متخصص آموزش دیده مانند یک پریودنتیست قابل بررسی و درمان است.

در ملاقات با پریودنتیست چه انتظاری دارید؟

هنگام قرار ملاقات با پریودنتیست، متخصص دندانپزشک سابقه پزشکی و سابقه دندانپزشکی شما را بررسی می کند. او فوراً شما را جراحی نمی کند یا وضعیت شما را تشخیص نمی دهد. او باید ابتدا سابقه پزشکی شما را ارزیابی کند، از جمله:

داروها و شرایط:

وی از شما می پرسد که آیا از داروهای خاصی استفاده می کنید یا در حال درمان سایر مشکلات بهداشتی مانند بیماری قلبی یا دیابت هستید یا نه؟ وضعیت فعلی شما می تواند تحت تأثیر این شرایط قبلی و وجود داشته باشد.

نگرانی های حاملگی:

در صورت بارداری اطلاع پریودنتیست را نیز فراموش نکنید. طبق مطالعات انجام شده، زنان مبتلا به بیماری های پریودنتال ممکن است در معرض خطر بالاتری از عوارض بد در دوران بارداری باشند که شامل زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد و سایر مسائل است.

ارزیابی و تشخیص:

پس از اینکه پریودنتیست سابقه پزشکی شما را بررسی کرد، او یک ارزیابی کامل می دهد تا به درستی تشخیص دهد که مشکل پریودنتال شما چقدر شدید یا خفیف است. سپس مشاوره و توصیه هایی در مورد چگونگی درمان به موقع این بیماری در هنگام فشار آوردن ارائه می دهد.
پریودنتیست همچنین ممکن است تغییر شیوه زندگی و درمان های خانگی را برای کمک به کنترل بیماری لثه و جلوگیری از مشکلات بعدی توصیه کند، از جمله:

  • سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو را ترک کنید.
  • از مسواک برقی برای مبارزه با تجمع پلاک استفاده کنید.
  • به آرامی مسواک بزنید. از مسواک با برس نرم استفاده کنید.
  • با دهانشویه توصیه شده توسط دندانپزشک دهان خود را بشویید.
  • دندانها را دوبار در روز یا بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

صفحه اینستاگرام دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان

جراح دندانپزشک ، متخصص آسیب شناسی دهان


مطالب پیشنهادی :

بررسی مشکلات دندان پرشده

مراحل پر کردن دندان با مواد پر کننده

مزایا و معایب پرکردن دندان با طلا