کامپوزیت های همرنگ دندان برای پرکردن

کامپوزیت های همرنگ دندان برای پرکردن

کامپوزیت های همرنگ دندان

یک ماده رزین کامپوزیت که می‌توان آن را با نور خاصی تغییر شکل داد و خشک کرد، برای پر کردن شکاف ها و سوراخ های دندان ها در حالی که با بقیه دندان ترکیب می‌شود، در دسترس است.

مزایا

پر کردن کامپوزیت با رنگ و سایه دندان های طبیعی مطابقت دارد. آنها به ویژه برای استفاده در قسمت های قابل مشاهده دندان مانند دندان های ثنایا، دندان نیش و چند آسیاب اول مفید هستند. علاوه بر این، آنها می‌توانند از نظر شیمیایی به ساختار دندان بچسبند، که پشتیبانی بیشتری از چنگال را فراهم می‌کند که از پرکردگی های طلا و نقره به دست نمی‌آید. همچنین به دلیل تطبیق پذیری آن شناخته شده است.

به عبارت دیگر، از این پرکردن ها می توان برای ترمیم دندان های فرسوده، شکسته یا ترک خورده استفاده کرد. علاوه بر آن به عنوان ماده پرکننده پوسیدگی و حفره دندان استفاده می شود. همچنین دندان شما را از تخریب گسترده در امان می‌دارد، زیرا در مقایسه با پرکردگی های نقره یا طلا، مینا و عاج کمتری باید برداشته شود. هنگام آماده سازی برای این پر کردن، بیشتر قسمت های پوسیده دندان نیاز به برداشتن دارند.

معایب

پرکننده های کامپوزیت راحت تر از آمالگام فرسوده می شوند. آنها احتمالاً ۱۰ تا ۱۵ سال دوام نخواهند آورد – بیشتر از ۵ سال یا زودتر بسته به شدت پوسیدگی. آنها همچنین تحت فشار گاز گرفتن و جویدن هنگام غذا خوردن راحت تر می شکنند. اگر مرتب ناخن های خود را می جوید یا مغزهای کراکر می خورید، احتمال خراب شدن این مواد پر می شود.

حفره های بزرگ‌تر معمولاً باعث می‌شوند که این پر کردن بیرون بیاید و نتواند به بقیه دندان بچسبد یا به آن بچسبد. در مورد طول ویزیت دندانپزشکی، معمولاً ۲۰ دقیقه بیشتر از قرار دادن پر کردن آمالگام طول می کشد. این به این دلیل است که رزین کامپوزیت یکی پس از دیگری اعمال می شود و هر لایه با نور خاصی انجام می شود. در ازای زیبایی شناسی و تطبیق پذیری برتر، نسبت به سایر انواع پرکننده شکننده تر است.

همچنین هزینه آن دو برابر بیشتر از پر کردن آمالگام است. پرکننده های رزین کامپوزیتی مدرن به اندازه‌ای بهبود یافته‌اند که امکان استفاده از آن ها را برای دندان های آسیاب فراهم می‌کند، اما هنوز میانگین عمر آنها ۵ سال است.

 


صفحه اینستاگرام دکتر پیام توکلی دندانپزشک متخصص اصفهان

جراح دندانپزشک ، متخصص آسیب شناسی دهان


مطالب پیشنهادی :

انواع عفونت های پریودنتال

راه های درمانی موکوسل دهانی

علت و درمان خونریزی لثه در بارداری